środa, 16 lipca 2014

Przeżywanie pielgrzymki

Pielgrzymka wyrusza już za półtora tygodnia! Czas szykować buty J

Z założenia jest ona „rekolekcjami w drodze”, stąd przypominamy o tym, co kilka czy kilkanaście lat temu było oczywiste, a teraz jest zapomniane:

1. W czasie marszu obowiązuje zakaz używania urządzeń elektronicznych i technicznych typu telefon komórkowy, mp3, tablet. Takie wyrzeczenie pozwala na bardziej owocne przeżycie czasu pielgrzymowania. Zakaz ten nie obowiązuje księdza przewodnika, kwatermistrza i służby medycznej.

2. Każdy pielgrzym zobowiązany jest przez zapis na pielgrzymkę do włączenia się w modlitwę. Zdarza się, że pielgrzymi z lenistwa czy ze zmęczenia nie wyciągają z plecaka różańców podczas odmawiania różańca czy Koronki do Miłosierdzia Bożego lub śpiewnika podczas śpiewania „godzinek”. Tymczasem aktywne włączenie się w modlitwę czy nawet prowadzenie modlitwy przez mikrofon często pomaga zapomnieć o bólu i zmęczeniu.

3. Na pielgrzymce obowiązuje "wersja swobodna stroju niedzielnego", a więc bluzki z rękawami zakrywającymi ramiona i spodnie przynajmniej do kolan (siostry mogą też oczywiście nosić spódnice - również do kolan - na ostatni dzień pielgrzymowania jest to obowiązek!J). Powodów takiego ubioru tłumaczyć chyba nie trzeba. Dodatkowa uwaga do sióstr: kobiety z natury sa piękne, dlatego też upiększanie swojego wizerunku na pielgrzymce jest zbyteczne - makijaż mógłby się szybko rozmazać, a jego brak na pewno będzie zdrowszy dla skóry J